محصولات جلوگیری از اشاعه سرما خوردگی (کلیک کنید)

دستگاههای تصفیه هوا چگونه به ما کمک میکنند

متن کامل

آنچه در مورد دستگاه تصفیه هوا باید بدانیم

مقدمه

با توجه به وجود بیش از 60 منبع آلودگی هوای داخل ساختمان، تصفیه هوای محیط داخلی، یک کار پیچیده به نظر می‌رسد. ناگفته نماند صدها محصول میتوانند ترکیبات آلی فرار را در هوا منتشر کنند. به همین دلیل، استفاده از دستگاه‌های تصفیه هوا در منازل و ادارات ضروری به نظر می‌رسد. اما دستگاه تصفیه هوا چیست و مطالعات چه چیزی درباره اثرات آن نشان می‌دهد؟ راهنمای زیر اطلاعاتی در مورد دستگاه‌های تصفیه هوا و چرایی استفاده از آنها ارائه می‌دهد.

دستگاه تصفیه هوا چیست؟

دستگاه‌های تصفیه هوا، وسایلی هستند که آلاینده‌ها و مواد آلوده را از هوای یک اتاق خارج می‌کنند تا کیفیت هوای داخل خانه بهبود پیدا کند. این دستگاه‌ها معمولا برای مبتلایان به آلرژی و آسم مفیده بوده و برای کاهش یا از بین بردن دود دخانیات به بازار عرضه می‌شوند.

انواع دستگاه‌های تصفیه هوا

 در ساخت هر یک از دستگاه‌های تصفیه هوا از تکنولوژی متفاوتی استفاده می‌شود. این دستگاه‌ها در اندازه مختلف تولید و به بازار عرضه می‌شوند. رایج‌ترین نوع دستگاه‌های تصفیه هوا عبارتند از:

  • دستگاه‌های تصفیه هوا مجهز به فیلتر هپا
  • دستگاه تصفیه کربن اکتیو
  • دستگاه تصفیه دارای لامپ UV
  • دستگاه‌های تصفیه هوا یون‌ساز

مزایای دستگاه تصفیه هوا

تحقیقات فراوانی درباره مزایایی که دستگاه‌های تصفیه هوا برای سلامتی انسان دارند، انجام شده است. آلودگی همه جا وجود دارد و استفاده از دستگاههای تصفیه هوا در خانه برای کاهش میزان آلودگی که تنفس می‌کنید، یکی از چیزهایی‌هایی است که نادیده گرفته می‌شود. در ادامه این مقاله، شش مزیت تصفیه کننده هوا را به اشتراک می‌گذاریم که می‌تواند سلامت ما را به میزان قابل توجهی بهبود بخشد. همه این مزایا بر اساس تحقیقات تجربی به اثبات رسیده است. همه میخواهند در خانه‌ای امن و سالم و با هوای پاک زندگی کنند. یکی از راه‌های سالم نگه داشتن هوای خانه، خرید و استفاده از دستگاه تصفیه هوا است.

آنها بار آلرژن موجود در هوا را کم می‌کنند

 از آنجایی که فیلترهای هپا (HEPA) می‌توانند با 99.97 درصد آلاینده‌های هوا که اندازه‌ای معادل 0.3 میکرون دارند مقابله کنند، دستگاه‌های تصفیه‌کننده‌ هوا می‌توانند در کنترل محرک‌های محیطی برای کسانی که از آلرژی رنج می‌برند، مفید هستند. یک مطالعه کنترل‌شده در مجله پزشکیYonsei  نشان داد که دستگاه‌های تصفیه‌کننده‌ هوا به طور قابل توجهی مصرف دارو را در افرادی که با علائم تنفسی ناشی از آلرژی خود دست و پنجه نرم می‌کنند، کاهش می‌دهند. اگر آلرژی یا تب یونجه دارید، استفاده از دستگاه‌های تصفیه هوا در اتاق‌هایی که در آن می‌خوابید یا در آن کار می‌کنید بسیار مفید باشد؛ زیرا بار آلرژن موجود در هوا را تا حد امکان پایین نگه می‌دارد، بنابراین علائم آلرژی را کاهش می‌دهد.

مواد شیمیایی مضر را فیلتر می‌کنند

طبق یک مقاله در سال 2015 در مجله Frontiers in Environmental Science  خانه‌های ما ممکن است مملو از آلاینده‌های خارجی و داخلی باشد و بیشتر اوقات، آلاینده‌های بیرونی نیز وارد خانه می‌شوند؛ به خصوص اگر در یک منطقه پرجمعیت زندگی کنید. ورود مواد آلوده و آلاینده‌های محیطی باعث حساسیت و تحریک احتمالی بیشتر می‌شود.

مطالعه دیگری در مجله  نشان می‌دهد که زندگی در مناطقی که هوای بسیار آلوده دارند مانند زندگی در نزدیکی جاده اصلی یا فرودگاه، با بدتر شدن مشکلات تنفسی و بیماری‌های عفونی مرتبط است. خرید و استفاده یک دستگاه تصفیه هوا به رفع تعدادی از آلاینده‌های هوای داخل خانه کمک کند؛ زیرا دستگاه‌های تصفیه هوا با گردش هوای آلوده از طریق فیلترهای متعدد و آزاد کردن هوای تمیز به داخل اتاق کار می‌کنمند. اگر از مواد پاک کننده شیمیایی استفاده می‌کنید یا وسایلی در خانه خود دارید که ازن یا سایر آلاینده‌ها را آزاد می‌کنند، خرید یکی از انواع دستگاه‌های تصفیه هوا می‌تواند میزان آلاینده‌هایی که تنفس می‌کنید را کاهش دهد.

دستگاه تصفیه هوا به رفع گرد و غبار و شوره حیوانات خانگی کمک می‌کند

آیا دستگاه‌‌های تصفیه هوا به رفع گرد و غبار کمک می‌کنند؟ جواب این سوال مثبت است. گرد و غبار، آلاینده‌های میکروبی مانند هاگ‌های کپک یا باکتری‌های موجود در هوا، دود تنباکو، آفت‌کش‌ها، مواد ضدعفونی‌کننده، موی حیوانات خانگی و شوره همگی می‌‌توانند سیستم تنفسی ما را تحریک کنند. یک مطالعه و بررسی در مجله  آلرژی و ایمونولوژی بالینی نشان داد که آلرژی به گرد و غبار و مایت گرد و غبار همچنین محرک اصلی حملات آسم است. استفاده از دستگاه‌های تصفیه هوا به عنوان بهترین راه‌حل هنگام تلاش برای محدود کردن علائم توصیه می‌شود.

 علائم آسم را بهبود می‌بخشد

گاهی اوقات، آلایندههای موجود در هوا مانند دود، گرده و گرد و غبار باعث حملات آسم می‌شوند که ممکن است کشنده باشد. اگر علائم آسم را تجربه کرده‌اید یک دستگاه تصفیه هوا ممکن است به شما کمک کند تا کیفیت هوای خانه خود را کنترل کنید و میزان قرار گرفتن در معرض این آلاینده‌ها را کاهش دهید.

شایان ذکر است که آژانس حفاظت از محیط زیست (EPA) توصیه می‌کند از دستگاه‌های تصفیه هوا که فیلترهای هوای آن، ازن تولید می‌کنند اجتناب کنید، زیرا این فیلترها ریه را تحریک کرده و علائم آسم را بدتر می‌کنند.

دستگاه‌های تصفیه هوا به کاهش و حذف هاگ‌های کپک موجود در هوا کمک می‌کنند

دانه‌های موجود در هوا که قارچ‌های کپک‌ساز تولید می‌کنند را هاگ می‌نامند. دستگاه‌های تصفیه هوا می‌توانند این هاگ‌ها را جذب کنند. تحقیقات مجله Plos Pathogens  نشان می‌دهد که هاگ‌های کپک به کوچکی چهار میکرون باشند، به این معنی که داشتن یکی از انواع دستگاه‌های تصفیه هوای مجهز به فیلترهای هپا در خانه شما میزان هاگ‌های کپک را در هوا کاهش می‌دهد. یک سیستم تصفیه هوا با به دام انداختن هاگ‌ها قبل از فرود آمدن و تبدیل شدن به کپک بزرگتر، از ایجاد کپک بیشتر در خانه شما جلوگیری کند.

نتیجه‌گیری

همانطور که در این مقاله خواندید حتی تحقیقات هم اثر مثبت دستگاه‌های تصفیه هوا برای سلامتی انسان را تایید کرده‌اند. استفاده از دستگاه تصفیه هوا برای حفظ سلامتی و داشتن هوایی پاک در خانه ضروری است. شما می‌توانید برای خرید یک دستگاه‌های تصفیه هوا به فروشگاه بیورر سر بزنید. این فروشگاه هم به صورت حضوری و هم اینترنتی محصولات خود را عرضه می‌کند. در صورت هرگونه سوال می‌توانید از طریق شماره تماس و ایمیل با ما در ارتباط باشید.

کلمه کلیدی: دستگاه تصفیه هوا

19 بهمن 1401
تعداد بازدید: 148

نظرات

مرورگر شما بسیار قدیمی است!
جهت مشاهده این وب سایت به صورت صحیح، بروزرسانی مرورگرتان ضروری خواهد بود. بروزرسانی مرورگر
×